Menštruácia – všetko, čo ste o nej nevedeli

Menštruácia - Feminox.sk

Prečítajte si najdôležitejšie fakty o menštruácii

Určite viete, čo menštruácia je. Ale viete, prečo ju ženy majú a čo signalizuje? Prezradíme vám niekoľko faktov, ktoré ste možno o menštruácií nevedeli.

Predmenštruačný syndróm

Poďme pekne po poriadku. Každej menštruácii predchádza predmenštruačný syndróm, ľudovo nazývaný PMS. Ide o fyzické alebo psychické problémy, ktoré nás sprevádzajú v druhej polovici menštruačného cyklu. U niektorých žien sa tento syndróm prejavuje viac a u iných menej.

Predmenštruačné ťažkosti bývajú rôzne. Podráždenosť, úzkosť, napätie, zlá nálada, znížený záujem vyvíjať obvyklé aktivity, únava, strata energie, zlá koncentrácia, prejedanie sa, netypické chute, ne/spavosť alebo rôzne telesné ťažkosti. Odborníci v tomto období odporúčajú obmedziť príjem koefeínových nápojov, alkoholických nápojov, ale aj sladkostí, aby ste mali príznaky predmenštruačného syndrómu čo najmiernejšie.

Menštruačný cyklus

U zdravej ženy v reprodukčnom veku je menštruačný cyklus podmienený presnou koordináciou funkcie orgánov, ktoré riadia činnosť vaječníkov, ale hlavne najdôležitejšieho orgánu, ktorým je maternica. Menštruačný cyklus býva v intervaloch 28 – 30 dní, pričom za normálny cyklus sa považuje aj cyklus nie kratší ako 21 dní a nie dlhší ako 35 dní.

Fázy menštruačného cyklu

Menštruačný cyklus pozostáva z niekoľkých na seba nadväzujúcich a každý mesiac sa opakujúcich fáz:

 1. Proliferačná fáza – trvá približne od 5. do 14. dňa cyklu a nadväzuje na predchádzajúcu menštruačnú fázu. Prebieha pod stimuláciou estrogénmi. V tejto fáze dochádza k obnove sliznice maternice, rastu slizničného epitelu a k vývoju žliazok maternice.
 2. Ovulačná fáza – nadväzuje na proliferačnú fázu a trvá od 15. do 28. dňa cyklu. Počas nej dochádza vplyvom progesterónu (produkovaného žltým telieskom) k bohatej sekrécii žliazok v maternici. Sliznica maternice je bohato presýtená živinami a pripravená prijať oplodnené vajíčko.
 3. Ischemická fáza – prebieha 28. deň cyklu, kedy pod vplyvom poklesu hladiny progesterónu (žlté teliesko zaniká) dochádza ku kontrakcii artérií sliznice maternice, ktorá tak prestane byť zásobená krvou (ischémia).
 4. Menštruačná fáza – trvá v priemere 5 dní a nadväzuje na ischemickú fázu. Počas nej sa odlučujú bunky sliznice nedostatočne zásobené krvou a spolu s určitým množstvom krvi opúšťajú organizmus ženy.

Menštruácia bolesti - Feminox.sk

Všetko o menštruácii v číslach

Vedeli ste, že:

 • žena má menštruáciu v priemere 40 rokov,
 • menštruácia sa začína medzi 8. a 16. rokom života,
 • menštruácia sa končí nástupom menopauzy v priemere okolo 55. roku života,
 • každý menštruačný cyklus zdravej ženy trvá v priemere 27 až 35 dní,
 • až 80 % žien pociťuje problémy počas PMS,
 • 40 % žien má počas menštruácie bolesti,
 • trvanie menštruácie je v priemere 3 až 6 dní.

Ak ste v mladšom veku trpeli silnými problémami pred menštruáciou alebo počas nej, všetko sa pravdepodobne zmení po prvom tehotenstve a pôrode.

 

Zhrnutie:

 • Menštruácia je biologický proces, ktorý už žien nastáva medzi 8.  a 16. rokom života.
 • Menštruáciu často sprevádza tzv. predmenštruačný syndróm.
 • Ženy pociťujú problémy počas PMS aj počas samotnej menštruácie.