Predčasná menopauza – čo zvyšuje jej riziko?

Predčasná menopauza - Feminox.sk

Toto sú základné faktory, ktoré zvyšujú riziko predčasnej menopauzy

Menopauza je obdobím, ktoré sa v živote žien objavuje niekedy okolo päťdesiatky. Niekedy sa však menopauza objavuje predčasne. Môžeme predčasnej menopauze predísť a jej príchod oneskoriť, alebo je to proces, ktorý nedokážeme ovplyvniť?

Na úvod niečo o menopauze

Samotné klimaktérium je dlhšie obdobie zmien a prípravy ženského organizmu na ne. Prechádza niekoľkými fázami, počnúc menopauzou cez perimenopauzu až po postmenopauzu, pričom každá fáza má svoje špecifiká.


Náš tip: Pozrite si jednotlivé štádiá menopauzy v grafickom prehľade.


Počas menopauzy sa v ženskom organizme dejú dejú nenávratné zmeny. Postupne ustáva činnosť vaječníkov a výrazne sa znižuje činnosť ženských pohlavných hormónov. V dôsledku týchto zmien sa u ženy  zastaví reprodukčná funkcia.

Menopauza sa dá s istotou potvrdiť až po uplynutí 12 mesiacov od poslednej menštruácie. Keď sa menštruácia neobjavila ani do jedného roka od tej poslednej, môžete si byť takmer istá, že do vášho života nenávratne zavítala menopauza. Obdobie približne 2-3 roky pred ňou a rok po nej nazývame perimenopauza. Predstavuje obdobie najväčších hormonálnych zmien.

Predčasná menopauza

Menopauza sa u väčšiny žien objavuje medzi 45. až 55., resp. až 60. rokom života. Približne u 1 až 2 % žien sa menopauza objaví ešte pred dovŕšením 40. roku života. Vtedy hovoríme o predčasnej menopauze.

Približne u 1 až 2 % sa menopauza objavuje predčasne, ešte pred štyridsiatkou.

Symptómy predčasnej menopauzy sú rovnaké ako u klasického prechodu, teda najmä:

 • zmeny menštruačného cyklu vrátane neobvyklého krvácania,
 • zvýšené potenie, návaly tepla,
 • výkyvy nálady a podobne.

 


Náš tip: Prečítajte si viac o tom, aké príznaky sprevádzajú predčasnú menopauzu.


 

Hlavné faktory predčasnej menopauzy

Prečo sa vlastne predčasná menopauza objavuje? Môže byť  zapríčinená napríklad genetickou predispozíciou. Ak sa teda prechod objavil predčasne u vašej matky, môžete ho očakávať skôr aj vy. Nástup predčasnej menopauzy však ovplyvňuje aj životný štýl, teda najmä nezdravý spôsob života.

Medzi hlavné rizikové faktory predčasnej menopauzy patria najmä:

 • fajčenie,
 • obezita,
 • hormonálna terapia,
 • nízky socioekonomický stav,
 • nadprodukcia hormónu prolaktín,
 • rakovina liečená chemoterapiou.

Okrem toho, že s predčasnou menopauzou predčasne prichádza aj obdobie konca plodnosti, môžu sa k nej pridružiť i vážnejšie problémy, ako sú rednutie kostí a následné časté zlomeniny alebo rakovina prsníka.

Dá sa s predčasnou menopauzou niečo robiť?

Áno, aj príznaky predčasnej menopauzy môžete zmierniť. Ak už predčasnou menopauzou prechádzate, zaraďte do svojho jedálnička viac zeleniny, strukovín, ovocia, celozrnných výrobkov a kvalitných rastlinných olejov. Obmedzte výrobky z kravského mlieka a hovädzieho mäsa, jedzte radšej hydinové.

Predčasná menopauza zdravá strava - Feminox.sk

A predovšetkým – určite nepanikárte. Na každý problém sa predsa nájde riešenie. Účinnú pomoc vám rada poskytne aj príroda, napríklad aj vo forme kvalitných výživových doplnkov.


Náš tip: Prečítajte si článok o tom, čo máte robiť, ak vás prekvapila predčasná menopauza.


 

Zhrnutie

 • Predčasná menopauza je menopauza, ktorá nastupuje pred 40. rokom života.
 • Príznaky predčasnej menopauzy sú obdobné ako pri nástupe klimaktéria.
 • Príznaky predčasnej menopauzy sa dajú zmierniť zmenou životosprávy či prírodnými doplnkami.