Predčasná menopauza následkom hysterektómie. Je iná?

Predčasná menopauza po hysterektómii - Feminox.sk

Ako sa líši menopauza po hysterektómii od tej prirodzenej?

Hysterektómia je chirurgické odstránenie maternice, ku ktorému dochádza v najkrajnejších prípadoch. Zákrok, po ktorom žena prestane menštruovať a nemôže viac otehotnieť, môže mať aj ďalšie negatívne následky. Keďže sa zákrokom podstatne naruší hormonálna rovnováha organizmu, môže mať za následok aj nástup predčasnej menopauzy.

Odstránenie maternice urýchli nástup menopauzy

Čo vedie vaječníky k tomu, aby po hysterektómii postupne, ale iste prestali fungovať, zatiaľ nie je dostatočne objasnené. Isté však je, že ženy, ktoré podstúpili hysterektómiu, majú zvyčajne vyššie riziko nástupu predčasnej menopauzy ako ženy, ktoré tento zákrok neabsolvovali.

U žien, ktoré podstúpili odstránenie maternice, menopauza nastáva v priemere o dva roky skôr.

 

Nádej prináša záchrana vaječníkov

Riziko predčasnej menopauzy je pritom ešte vyššie u žien, ktorým bol spolu s maternicou odstránený ešte aspoň jeden vaječník. Pravdepodobnosť však stúpa aj v prípade, keď ženám po odstránení maternice ostali oba vaječníky. Zachovanie vaječníkov pri odstránení maternice je však určite rozumnou voľbou, keďže v takom prípade sa tvorba ženských pohlavných hormónov nezastaví, ale funguje ďalej.


Náš tip: Prečítajte si aj článok o tom, čo zvyšuje riziko predčasnej menopauzy.


 

Príznaky menopauzy po hysterektómii

Odstránenie vaječníkov spôsobuje náhly pokles ženských pohlavných hormónov. Najmä u mladších žien, u ktorých boli vaječníky ešte plne funkčné, to má za následok nástup príznakov menopauzy, a to najmä:

  • návaly tepla,
  • potenie,
  • búšenie srdca,
  • bolesti hlavy,
  • poruchy spánku
  • zmeny nálady.

Preto sa v týchto prípadoch čo možno najskôr nasadzuje tzv. hormonálna substitučná liečba estrogénmi, príp. sa odporúča užívanie prírodných výživových doplnkov. Je to najmä z toho dôvodu, že skorá menopauza – či už z dôvodu operácie alebo iných faktorov, môže u žien zvýšiť riziko osteoporózy, ale aj riziko vzniku srdcových ochorení a ďalších chorôb.

Predčasná menopauza zmeny nálady - Feminox.sk

Predčasná menopauza, ktorá sa objavuje ako následok hysterektómie, v podstate nie je v súlade so zákonmi prirodzeného fungovania organizmu, keďže najmä v prípade mladších žien nastáva v dôsledku mechanického vonkajšieho zásahu v čase, kedy by mal mladý ženský organizmus vykonávať ešte reprodukčné úlohy.

Zhrnutie

Predčasná menopauza prichádza aj z dôvodu vonkajších zásahov do organizmu, k akým hysterektómia nepochybne patrí.

  • Predčasnú menopauzu po hysterektómii sprevádzajú podobné príznaky ako pri prirodzenom nástupe menopauzy.
  • U žien predčasná menopauza po operačnom zákroku nastupuje v priemere o 2 roky skôr, ako je to bežné.
  • Predčasná menopauza prináša so sebou zvýšené riziko osteoporózy a vzniku srdcovo-cievnych chorôb.