Menopauze na stope. Toto sú najčastejšie príznaky menopauzy.

Nepríjemné príznaky menopauzy - Feminox.sk

Rozoznáte na sebe príznaky menopauzy?

Raz to zažije každá z nás. Dosiahneme vek, kedy sa naše telo zmení. Začne sa hrať s hormónmi a rozhadzuje ich hala-bala. A výsledok tohto hormónového cirkusu je úplne zastavenie menštruačného cyklu, v odbornom jazyku zvané klimaktérium. A k tomu sa pridávajú nepríjemné príznaky menopauzy.

Čo je to menopauza?

Menopauza je čas, kedy sa vaša menštruácia zastaví. Je diagnostikovaná, keď ste sa menštruácie nedočkali minimálne 12 mesiacov. Menopauza väčšinou nastáva okolo päťdesiatky, ale nie je neobvyklé, aby vás zastihla aj po štyridsiatke. Nie je to žiadna choroba, čaká to každú jednu ženu. Je to biologický proces, nie ochorenie. Napriek tomu má isté príznaky, ktoré vás môžu obmedziť vo vašom každodennom živote. Tieto príznaky sa dajú regulovať mnohými efektívnymi liečebnými spôsobmi, ktoré začínajú pri úpravách životného štýlu a končia až pri hormonálnej terapii.

Menopauza väčšinou nastáva okolo päťdesiatky, ale nie je neobvyklé, aby vás zastihla aj po štyridsiatke.

 

Pozrime sa menopauze na zúbok

Menopauza môže byť podmienená mnohými príčinami. Najčastejšiou je prostá záležitosť prírody. Starneme. Naše orgány prestávajú fungovať, ako majú. Medzi ne patria aj vaječníky. V živote každej ženy si jedného pekného dňa zmyslia, že prestanú produkovať estrogény a progesteróny – ženské pohlavné hormóny. Okrem iného tieto hormóny regulujú priebeh a pravidelnosť cyklu menštruácie. Ako roky napredujú, váš menštruačný cyklus sa stáva viac a viac nepravidelným. Až sa jedného dňa úplne zastaví.

Predčasná menopauza

U väčšiny žien nastáva menopauza okolo 50. roku veku, u niektorých je to však podstatne skôr, ešte pred dosiahnutím štyridsiatky. Takáto predčasná menopauza nastáva najčastejšie v dôsledku nasledovných faktorov

  1. Hysterektómie. Hysterektómia je invazívny chirurgický zákrok s cieľom odstrániť vašu maternicu s ponechaním vaječníkov. Keďže vaječníky zostávajú na svojom mieste, a práve tieto sú hlavným producentom pohlavných hormónov, príznaky menopauzy nenastávajú. Aspoň nie hneď. Naproti tomu, pri hysterektómii spojenou s obojstranným odstránením vaječníkov nastáva menopauza s jej typickými priznakmi takmer okamžite.
  2. Liečba chemoterapiou. Ďalším smutným dôvodom skorého nástupu menopauzy môže byť prekonaná liečba rakoviny chemoterapiou či ionizačným ožarovaním. Tieto spôsoby liečby sú veľmi užitočné a účinné, ale prinášajú so sebou aj riziká. Majú za úlohu zničiť rakovinové bunky, ale niekedy ničia aj bunky zdravé. Navyše negatívne ovplyvňujú aj menštruačný cyklus žien. A to najmä tzv. hormonálne nádorové liečby.
  3. Genetika. U istého percenta populácie žien nastáva menopauza predčasne (pred štyridsiatkou) kvôli vrodeným dôvodom. Vaječníky asi jedného percenta žien majú nedostatočnú funkciu produkcie ženských pohlavných hormónov, ktoré sú zodpovedné za reguláciu menštruácie. Táto nedostatočnosť môže byť spôsobená aj autoimunitným ochorením, t.j. vaše vlastné biele krvinky napadajú zdravé telové bunky. U takto postihnutých žien sa odporúča hormonálna terapia. Tá umelo nahradí potrebné hormóny. Hormonálna liečba sa obyčajne vykonáva až po dosiahnutie bežného veku menopauzy. Takto sa ochránia mnohé orgány pred nepriaznivými účinkami skorej menopauzy.

Príznaky prečasná menopauza - Feminox.sk

Ako sa menopauza prejavuje?

Menopauze predchádza premenopauza, ako už jej názov napovedá. Začína sa niekoľko mesiacov či rokov pred menopauzou samotnou. Väčšinu žien postihne plejáda podobných či dokonca rovnakých symptómov. Tieto príznaky potom pokračujú aj v období samotnej menopauzy.


Náš tip: Pozrite si viac informácií o jednotlivých fázach menopauzy v prehľadnej infografike.


Medzi tieto príznaky patria napríklad náhle výkyvy nálad či spomalenie metabolizmu, ktoré vedie k postupnému priberaniu na váhe. Môžete sa „tešiť“ i na narušenie vašeho spánkového cyklu či vypadávanie vlasov.

Nezanedbateľným príznakom sú aj takzvané návaly tepla. Patria medzi primárne príznaky menopauzy. Návaly tepla sa prejavujú náhlym pocitom tepla v hornej polovici tela alebo dokonca aj vo vašom celom tele. Tvár a krk môžu sčervenať a potné žľazy začnú s nadmernou produkciou potu. Intenzita týchto návalov je rôzna. Závisí to od veku a od konkrétneho organizmu. Môžu byť veľmi mierne, že si ich ledva všimnete, ale vyskytujú sa aj také silné, že vás prebudia zo spánku. Väčšinou trvajú len desiatky sekúnd, ale nájdu sa aj také, čo vás opantajú na dlhé minúty. Návaly tepla často sprevádza aj nočné potenie.

Iste uznáte, že takéto príznaky dokážu vo vašom živote poriadne zamiešať karty. Začínajú sa ako mierne nepríjemné a hraničia až s takou úrovňou, ktorá obmedzí váš každodenný život. Našťastie existujú spôsoby, ako symptómy zmierniť, ba aj úplne potlačiť. A tak si opäť budete vychutnávať život naplno.

Ako zmierniť príznaky menopauzy?

V dnešnej dobe existuje mnoho spôsobov, ako bojovať proti nepriaznivým príznakom menopauzy. Na trhu existuje mnoho prípravkov, ktoré sľubujú úplne „vyliečenie“, avšak mnohokrát obsahujú zbytočnú chémiu. Preto si vyberte radšej z výživových doplnkov založených na prírodnej báze. Takéto prípravky sa väčšinou môžu užívať dlhodobo bez akýchkoľvek kontraindikácií či negatívnych vedľajších príznakov.

Medzi takéto prípravky patria napríklad tabletky na menopauzu Feminox. Prípravok pozostáva z koncentrovaných prírodných extraktov, ktoré potláčajú nepríjmené príznaky menopauzy. Patria k nim ženšeň, angelika lekárska, jam čínska, sójové izoflavonoidy. Tieto zložky šetrne vyrovnávajú hladinu hormónov a zabraňujú prudkým výkyvom ich hladiny. Vďaka pridanému vápniku Feminox navyše chráni aj vaše kosti proti osteoporóze.

Príznaky menopauzy riešenie - Feminox.sk

Na záver…

  • Za menopauzu sa považuje stav, ak ste nemali menštruáciu minimálne dvanásť mesiacov.
  • Medzi najčastejšie nepríjemné príznaky menopauzy patria náhle zmeny nálad, návaly tepla, spomalenie metabolizmu či poruchy spánku.
  • Nepriaznivé príznaky sa dajú zmierniť užívaním prírodných výživových doplnkov, akým je Feminox.