Prečo je voda v menopauze dôležitá?

Voda v menopauze - Feminox.sk

Toto sú dôvody, prečo by ste mali v menopauze piť veľa vody

Počas menopauzy môžete zažiť veľa nepríjemných príznakov – od návalov tepla, cez nespavosť a nervozitu až po ďalšie závažnejšie zdravotné problémy. Riešenie problémov s menopauzou však máte na dosah – pomôže vám obyčajná voda.

Voda a priberanie

Áno. Práve zadržiavanie vody počas menopauzy má za následok zvyšovanie hmotnosti. To však neznamená, že vodu alebo iné tekutiny začnete počas tohto obdobia obmedzovať. Práve naopak. Dôsledné dodržiavanie pitného režimu je veľmi dôležité.

Ono to zasa s tým priberaním nie je úplne jednoduché. Zadržiavanie vody je len jednou z príčin priberania. Hormonálne zmeny zapríčinia, že počas menopauzy zmeníte spôsob fungovania. Zmenia sa vám chute (áno, vrátane väčšej chuti na čokoládu a iné sladkosti), máte menej pohybu, prípadne sa objavia problémy so zvýšeným krvným tlakom či štítnou žľazou.

1. Zmierňuje návaly tepla

Návaly tepla sú jedným z najčastejších nepríjemných príznakov, ktoré menopauzu sprevádzajú. Nie sú výnimkou dokonca ani v noci. Kedykoľvek sa môže stať, že ste zrazu kompletne mokrá. Pitím teda nahrádzate stratené tekutiny. Ak však nebudete prijímať dostatočné množstvo tekutín, príznaky sa môžu dokonca zhoršiť. K návalom tepla sa pridajú bolesti hlavy a zhoršenie nálady. Voda však návaly tepla dokáže zmierniť.


Náš tip: Prečítajte si aj to, ako sa môžete pripraviť na menopauzu.


 

2. Rieši problém so suchou pokožkou

Menopauzu môže sprevádzať aj suchá pleť. Bez vody sa pokožka nedokáže regenerovať a dochádza k jej predčasnému starnutiu. Voda pokožku dokonale hydratuje, a tým problém suchej pokožky rieši.

3. Predídete dehydratácii

To je predsa samozrejmé, poviete si. Bez vody predsa nemôžete byť. Viete však, aké problémy vám môže dehydratácia spôsobiť? Okrem už spomínanej suchej pokožky vám môže spôsobiť aj bolesti kĺbov, chrbtice a svalov, prípadne zápchu.

Voda v menopauze pomáha zmierňovať návaly tepla, rieši problém so suchou pokožkou a predchádza dehydratácii.

 

Pomáha naozaj len voda?

Nie. Voda je však základ. Samozrejme, že dodržiavať pitný režim môžete aj za pomoci iných tekutín. Vhodné sú napríklad ovocné a zeleninové šťavy. Dávajte si však pozor na minerálky s vysokým obsahom sodíka, ktorý naopak k zadržiavaniu vody v organizme prispieva. Takisto by ste mali obmedziť príjem kávy a čaju. Najlepšou voľbou teda zostáva voda. Aby ste si osviežili, môžete do nej pridať pár kvapiek citróna alebo limetky. Denne vypite aspoň dva litre tekutín.

Voda s limetkou v menopauze - Feminox.sk

Okrem dostatočného pitného režimu dbajte na správne stravovanie, dostatok pohybu a spánku. Ak sa budete o seba starať, môžete dostať nepríjemné príznaky menopauzy úspešne pod kontrolu.

Prečo by ste teda mali piť vodu v menopauze?

  • Voda vám pomôže zmierniť nepríjemné príznaky menopauzy.
  • Zmierňuje návaly tepla, rieši problém so suchou pokožkou a predchádza dehydratácii.
  • Čistá voda je najlepšia, ale môžete piť aj iné tekutiny.